Jdi na obsah Jdi na menu
 


Technická pomoc - Lokální záplava a vyproštění vozidla 20.8.2007

21. 8. 2007
Dne 20.8.2007 jsme byli odpoledne na zbrojnici, protože bylo potřeba na Avii vyměnit olej a taky probíhala pravidelná schůzka kroužku Mladých hasičů. Podle předpovědi měly přijít taky silné srážky a tak jsme si s tím olejem "pohli". Právě v okamžiku, kdy jsme dolévali olej, tak začínalo pršet. Na KOPIS HZS jsme nahlásili, že je vozidlo opět v pohotovosti a že zůstáváme na zbrojnici pro případ výjezdu. Po chvíli nám volal Michal Trňák, že je u nich v ulici uvíznuté auto a že tam je cca 40 cm vody. Domluvili jsme se s ním, ať to zavolá na linku 150, protože sami odsebe vyjet nemůžeme. To udělal a z HZS nás poslali na ulici Jezuitskou.
   
Při příjezdu na místo jsme zjistili, že vozidlo bylo vytaženo z vody před příjezdem jednotky za pomocí místních občanů, tak jednotka zabezpečila omezení vjezdu do ulice, čímž zabránila dalším uvíznutím vozidel. Po chvíli nás z operačního střediska posílali na uvíznuté vozidlo u Kostelan.
  
U Kostelan jsme zjistili uvíznuté vozidlo BMW 740 D, kterému se při vjezdu do zatopeného podjezdu zablokovala elektronika a všechno včetně automatické převodovky a motoru se zastavilo. Jelikože je převodovka řízená elektronikou, tak nešlo vyřadit na neutrál a vozidlo vytlačit. Velitel jednotky rozhodl, že vozidlo vytáhneme z vody pomocí Avie, abychom zabránili dalším škodám. Navázali jsme lana za tažné oko a háky na rámu Avie a za stálého nadlehčování zadní nápravy na BMW (hnací náprava) jsme vozidlo vytáhli na "suchou zem".Odtahovou službu si majitel vozidla zajistil sám. Po chvíli nám volali ze Starého Města ať přijedem do firmy VTP Pelka, že jsou pod vodou sklady.
     
Zde jsme po zjištění, že přečerpávací stanice nezvládá nápor vody a ta se dostala i do skladových prostor, nasadili jedno plovoucí čerpadlo na nádvoří firmy a část jednotky odjela na ulici Sadovou (sídliště Komenského) na čerpání vody ze sklepa, kde se jednalo o cca 5cm vody. Asi v polovině prací na Sadové ulici, nás volal velitel jednotky, že potřebují ve firmě VTP Pelka taky PS 8 (bývalé označení PS 12), což je čerpadlo s max. průtokem čerpadla 1150 litrů za minutu. Po domluvě jsme dočerpali vodu na Sadové a pak teprve přejeli do VTP.
Po nasazení PS 8, se začala voda ztrácet před očima a nádvoří bylo za cca 10 minut bez vody.
  
Po dočerpání ve firmě, se jednotka přesunula na ulici Zerzavice, kde jsme čerpali vodu z průjezdu a garáží za pomoci PS 8 a plov. čerpadla Kawasaki.
   
Po dočerpání a ohlášení na operační středisko, jsme se vrátili zpět na základnu, kde jsme provedli očištění techniky a použitého materiálu a po sepsání Zprávy o zásahu se rozešli domů.
  
Zúčastnili se:
Václav Kotačka st. - velitel družstva
Jakub Kotačka - strojník
Martin Vlček - hasič
Martin Řezníček - hasič
Josef Vanda ml. - hasič
Ondřej Buček - hasič
Miroslav Hlavačka - hasič
Václav Kotačka ml. - hasič
Michal Trňák - hasič
Zuzana Vlčková - hasič, fotodokumentace
  
aktualizováno
Dne 21.8. v 10 hodin odjeli na příkaz starosty města p. Bazaly dva členové jednotky Martin Řezníček a Lukáš Martínek na čerpání vodní laguny za hřbitovem, kde pracovali přibližně 2 hodiny. Tím bylo pro náš sbor veškeré čerpání ukončeno.
  

Obrazek

Na snímku z radaru je vidět, že srážky nad Starým Městem dosahovaly intenzity až 56 litrů na metr čtvereční.