Jdi na obsah Jdi na menu
 


Povodeň 29.3.-5.4. 2006

31. 3. 2006
Středa:
Vzhledem k vývoji situace na řece Moravě, která protéká v těsné blízkosti města, byla ve středu 29.3.06 svolána zásahová jednotka sboru na 17:00 k poradě. Při tom byla vyslána 3. členná skupina k čerpání vody z odpadní jímky ZŠ na Nám. Hrdinů. Dále nám bylo nařízeno hlídkování a monitorování hladin jak potoka Salašky, tak řeky Moravy. Taktéž byla ustanovena 3 členná hlídka na noc ze středy na čtvrtek.
Čtvrtek:
V 1:30 je znovu svolána jednotka sboru. Kvůli náhlému vzestupu Moravy, se začala zvedat zpětně i voda v Salašce a bylo potřeba vystavět hráz z pylů s pískem. Na místo tedy vyrazilo družstvo v počtu 7 lidí a od 2:15 do 5:15 zabezpečilo nábřeží proti zaplavení ve spolupráci s technickými službami města. Po té se vrátilo na základnu.
Asi v 9:00 došlo k nahlášení dalšího vzestupu hladiny Moravy a proto bylo potřeba vystavět protipovodňovou hráz i na moravním nábřeží. Opět tedy vyjela jednotka a znovu ve spolupráci s technickými službami vystavěli protipovodňovou hráz. Spotřeba písku je prozatím 3 tatry :-)
V 15:00 je jednotka rozpuštěna aby si členové mohli odpočinout a stanovena 5-ti členná hlídka na noc. Během noci došlo k vytažení dvou palet ze Salašky a k průběžnému čištění hladiny u mostku v Tyršově ulici.
Během dne došlo k 15-ti cm zvednutí hladiny.
Pátek:
V pátek se sešla jednotka na 6:00 na zbrojnici k plnění dalších úkolů, protože se očekává další zvýšení hladiny. V průběhu dne se měly budovat další hráze z pytlů avšak situace se mírně zlepšila, tak tato práce byla zatím odložena. Odpoledne byly domluveny hlídky na celý víkend dopředu, které se skládaly vždy min. z jednoho řidiče a 2-3 hasičů. Šlo zejména o kontrolní činnost.
Sobota:
Od 6:00 se sešla ranní hlídka a noční se šla prospat, vždyť někteří z nich nebyli od středy doma. Ve 13:00 se jen mimořádně střídali řidiči, kdy velitele Fr. Ryšku vystřídal strojník J. Kotačka, který pak nastupoval i noční směnu. V průběhu odpoledne krizový štáb rozhodl o odčerpání laguny v ulici Na Výsluní. Byly tedy nasazeny 2 plovoucí čerpadla a asi za 2,5 hodiny došlo k potřebnému snížení hladiny. Ta se měla snížit hlavně kvůli tomu, aby bylo možné pozorovat, zda se nezvětšuje průsak hráze, který se zde vyskytl z pátku na sobotu.
Od 21 hodin hlídka kontroluje kažou půlhodinu hráz mezi Baťovým kanálem a železničním mostem.
Neděle:
Další kontrolní činnost. Kontrolují se hlavně průsaky hrází, odkud začíná hrozit nebezpečí protržení a zatopení části města vodou z Moravy. Kontroluje se neustále břeh od JME v Rybárnách až po jez za Starým Městem.
Pondělí:
Další kontrolní činnost a taky znovu se čerpá laguna Na Výsluní. Mimo tento jeden průsak jsou břehy v naprostém pořádku. Na schůzi jsou stanoveny služby už jen odpolední od 16:00-22:00 a noční od 22:00 do 6:00. Jsou rozepsány až do čtvrtka a pokud se situace nezhorší, pak by měl J. Kotačka s M. Řezníčkem, L. Martínkem a O. Bučkem ukončit hlídkovou činnost svou noční službou v pátek v 6:00.
Úterý-Středa:
Probíhala jen kontrolní činnost. Již žádné čerpání ani jiná práce neproběhla. Od úterka byl odvolán III. stupeň povodňové aktivity. Ve středu byly odvolány i čtvrteční služby.
Takže: Zvládli jsme to!!!!!!!!!!!!!
Zde se sluší také poděkovat všem, kteří se na tomto namáhavém úkolu podíleli. Jmenovitě:
František Ryška-velitel JSDH, Václav Kotačka st.-velitel družstva, Antonín Martínek-velitel družstva, Jakub Kotačka-strojník, Roman Štulír-strojník, Martin Řezníček-strojník, Martin Vlček-strojník a dále hasiči:
Václav Kotačka ml., Petr Buček, Ondřej Buček, Lukáš Martínek, Michal Mimránek, Zuzana Vlčková, Petr Kropáč, Antonín Ilík, Jan Stodůlka, Pavel Trňák, Josef Vanda st., František Chlachula, Miroslav Hlavačka.
Všem mockrát děkuji!!!
 
Zde je možné stáhnout si video(11Mb).
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář