Jdi na obsah Jdi na menu
 


Požár sýpky Huštěnovice 25.3.2007

25. 3. 2007
V neděli odpoledne byl ve Starém Městě v 15:36 vyhlášen Požární poplach. Po seběhnutí jednotky jsme byli informováni z KOPIS HZS ZLK, že se jedná o požár sýpky v Huštěnovicích. Po příjezdu na místo jsme ihned začali doplňovat cisterny z HZS ZLK CPS UH a JSDH Babice, které byly na místě o chvíli dřív a již neměly žádnou vodu. Po vyprázdnění naší cisterny jsme začali provádět kyvadlovou dopravu vody nejdříve z hydrantu na začátku Huštěnovic, pak z důvodu vyššího tlaku z hydrantu v Babicích u hasičské zbrojnice a nakonec, kvůli rychlejší dopravě z hydrantu v Huštěnovicích u bytovek.
Chvíli po Tatře přijela i Avia. Po té, co přijela na místo, její osádka dostala od VZ instrukce aby se nositelé dýchací techniky připravili a půjdou s velitelem z HZS UH do objektu provádět hašení. Po připravení prvních dvou se vydali do budovy, kde se na chvíli ocitli "bez vody" čehož "oheň využil" a vyšlehl proti nim. Naštěstí je však zkušený velitel z UH stihl včas vykázat z ohroženého prostoru, avšak sám již utéct nestihl. Proto si lehl na zem, přikryl se plechem, který zrovna uviděl, počkal až oheň prošlehne a pokračoval dál. naši kluci stihli utéct jen na schodiště, ale i to stačilo, protože oheň prošlehl nad nimi. Ihned se vrátil k veliteli a když zjistili že je v pořádku, pokračovali dál v hašení.
Po přichystání druhé dvojice nositelů dýchací techniky se i tito vydali do objektu a prováděli jak hasební tak vyklízecí a likvidační práce. Po tom, co jim došel vzduch, se vrátili ven, vyměnili si tlakové láhve a šli zpět do budovy hasit. "Je to tam neuvěřitelná a nepředstavitelná dřina" svěřil se jeden z kluků.
Mezi tím přijelo z HZS ZLK CPS Zlín "Bronto" což je požární plošina s ramenem dlouhým 42 metrů a naše Tatra byla k němu přiřazena na dodávku vody. Protože vody v cisterně ubývalo a bylo potřeba hasit a ochlazovat štít budovy, který sousedil s dosud nezasaženou částí, podařilo se ve spolupráci s VZ zajistit doplňování cisterny jednotkami SDH Traplice a Kunovice.Pak již bylo vody dost. Po uhašení všech z Bronta dostupných míst se plošina vracela zpět na základnu a naše Tatra se vrátila zpět doplňovat cisterny.
Po celou dobu trojice nositelů dýchací techniky pracovala na vyklízení skladových prostor budovy a že bylo co vyklízet, o tom svědčí i 3 tuny uskladněného třtinového cukru a nespočet balíčků s výživou pro řezané květiny.
Kolem 21:30 se vše začalo uklidňovat a JSDH se začaly taky pomalu rozjíždět domů.
Také my jsme se po sbalení a uložení veškerého materiálu vydali zpět na základnu.
Zde jsme z posledních sil umyli a vyčistili techniku, dali sušit hadice a vozidla vybavili suchými hadicemi.

Zásahu se zúčastnili:
CAS 32 - T 148
Lukáš Martínek - velitel vozu
Jakub Kotačka - strojník
Václav Kotačka - hasič, NDT

DA 8 - A 31
František Ryška - velitel jednotky
Antonín Martínek - strojník
Maritn Řezníček - hasič, NDT
Martin Vlček - hasič, NDT
Petr Buček - hasič, NDT
Josef Vanda st. - hasič, NDT
Ondřej Buček - hasič, NDT
Josef Vanda ml. - hasič
Rostislav Mazáč st. - hasič
Zuzana Vlčková - hasič

Zasahující jednotky:
HZS Zlínského kraje, CPS Uh. Hradiště
HZS Zlínského kraje, CPS Zlín
JSDH Babice
JSDH Staré Město
JSDH Kunovice
JSDH Nedakonice
JSDH Traplice

Pár oficialit JSDH Staré Město:
činnost
čas
Vyhlášení poplachu
15:36
Výjezd jednotky
15:39
Příjezd na místo
15:43
Odjezd na základnu
21:52
Zpět na základně
22:10
Jednotka v pohotovosti
22:45Na závěr:
Osobně chci poděkovat všem, kdo se zásahu zúčastnili, ale nejvíc chci vyzvednout práci Lukáše Martínka, Václava Kotačky, Martina Vlčka a Petra Bučka, kteří pracovali v dýchací technice ve tmě, horku, hluku, kouři uvnitř budovy, šlapali po kdo ví čem, vidlema a rukama vyhazovali již zmíněné 3 tuny cukru, ze shora na ně kapala voda a rozpuštěný a zkaramelizovaný cukr. Jediná chvíle, kdy si trochu odpočinuli byla, když jim měnili v dýchacím přístroji tlakovou láhev.


Děkuju

Aktuální:
Veškeré naše fotky zde a zde

Jakub Kotačka
strojník JSDH
 

Náhledy fotografií ze složky PO sýpky Huštěnovice

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Díky

(Jakub Kotačka, 26. 3. 2007 20:41)

ale v porovnání s Váma jsme hráli pouze druhé housle. Nicméně bylo vidět, že ať JPO V nebo JPO III, všichni se domluví a dokáží bezproblémově spolupracovat. I když bych snad raději příště spolupracoval někde u grilu, nebo výčepu :-)
J.K.

Dobrá práce pánové!

(VáclavBabice, 26. 3. 2007 19:29)

jestli se chcete mrknout na nějaké fotky tak tady - http://hasicibabice.wz.cz - my jsme přijeli až dnes ráno a v 11 jsme se vraceli...