Jdi na obsah Jdi na menu
 


Byli jsme při tom

29. 10. 2008

Dne 16. října před půl desátou ranní pohlédlo mnoho občanů Uh. Hradiště a Kunovic k obloze. Přiměl je k tomu hřmot motorů velmi nízko letícího letadla, které v této oblasti ještě nikdo nespatřil. Na kunovské letiště směřoval na přistání ruský nákladní letoun IL – 76, létající obr, jakého místní letiště nepamatuje. Jen pro orientaci. Délka 47 m, výška 15m, rozpětí křídel 50,5m, celková hmotnost 170 tun. Je zřejmé, že takováto událost si vyžádala i zvýšená bezpečnostní opatření, hlavně ze strany protipožárního zabezpečení.

Jelikož profesionální jednotka Aircraft Industries a.s. (Let) Kunovice nedisponuje takovým množstvím hasebních látek ve své mobilní technice, jaké je potřebné pro zabezpečení přistání a startu letadla této kategorie dle mezinárodních leteckých předpisů, rozhodl se velitel této jednotky požádat náš Sbor dobrovolných hasičů (dále jen SDH) a vedení města o výpomoc požární technikou s posádkou. Představitelé města stejně jako členové SDH žádost Aircraft Industries a.s. kladně přijali a spolupráce byla odsouhlasena. K této akci jsme byli vyzváni i proto, že už i v minulých letech jsme vypomáhali např. při přistáních a startech letounů Boeing 737, nebo C-130 Hercules. A tak v již zmiňovaný den 16. října, vyjeli dva členové SDH s vozidlem CAS 32 – T148 na letiště do Kunovic, kde byli velitelem tamní jednotky seznámeni se situací a zařazení do zajišťovací sestavy, kterou tvořily dvě vozidla z „Letu“, dvě vozidla SDH Uh. Ostroh a jedno vozidlo naše. Po bezproblémovém přistání a zajetí letounu na stojánku se přemístila celá kolona hasičských vozidel z vyčkávacího postavení až k letadlu. Tam bylo všem zúčastněným osobám umožněno prohlédnout si celý letoun jak zvenčí, tak i kompletně zevnitř, včetně kabin pilotů, navigátora, členů posádky i nákladového prostoru. Při tom probíhalo nakládání nákladu, pro který piloti z Kazachstánu přiletěli. Po té se všichni hasiči přemístili na stanici místní jednotky, kde asi 1,5 hodiny vyčkávali až budou zavoláni z řídicí věže do pohotovosti při startu. Na vyzvání řídicího letového provozu zaujala opět celá kolona vyčkávací postavení na pojezdové dráze tak, aby v případě potřeby mohla vyjet okamžitě na vzletovou dráhu. Krátce na to letoun IL – 76 bez problémů odstartoval směrem na Ostr. N. Ves a za chvíli zmizel v oblacích. Pro všechny hasiče znamenal den strávený na letišti v Kunovicích hluboký a velmi nevšední zážitek.

 Jsme šťastni, že nám bylo umožněno se takovýchto událostí zúčastňovat i proto, že členové SDH kteří se na takové akci podílejí si rozšiřují své odborné znalosti a poznávají neobvyklé hasičské činnosti. Důležitá je i však tak skutečnost, že jsme byli jako sbor vybráni a osloveni právě my, SDH Staré Město. Je to důkaz, že v hasičských kruzích je náš sbor velmi kladně hodnocen a že se našim členům věří. Situace z 16. října by se měla do konce letošního roku ještě asi 3x zopakovat a my členové SDH děkujeme starostovi a místostarostovi města, že povolili abychom s hasičskou technikou mohli být při tom.

 

Václav Kotačka st.

 

Náhledy fotografií ze složky IL-76

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář